Jan 8, 2015

...dlatego najchętniej przestaję z naturą


...dlatego najchętniej przestaję z naturą


Autor: Adam Topor

Nauka Chińskiej równowagi i harmonii byłaby niewątpliwie źle rozumiana gdybyśmy zakładali, iż ogród ułożony w/g zasad FengShui powinien wyglądać w określony sposób z góry ustalony i zawierać tylko z góry przewidziane elementy.



Nic bardziej błędnego. W rzeczywistości każdy fragment otaczającej nas zieleni można przekształcić w ogród przyjazny "FengShui". Istnieje wiele praktycznych sposobów jak kształtowaną od tysiącleci chińską zasadę harmonii człowieka z siłami natury - przeniesioną do Europejskiej kultury - można stosować w naszych ogrodach, aby w ten sposób cieszyć się równowagą, harmonią i radością płynącą ze zdrowej silnej CHI.

Nie popełniajmy jednak błędu, sądząc, że nasz ogród będzie kiedykolwiek gotowy. Przeczy to zasadom przemiany i równowagi. Życie ulega ciągłym, ustawicznym przemianom, dlatego też nasz idealny ogród również będzie potrzebował przemian. Nie istnieje nic takiego jak trwałe i ostateczne rozwiązanie przy przygotowywaniu ogrodu. Nasza praca będzie się co prawda przyczyniać do rozwoju naszego ogrodu jednak nie będzie skończona dlatego najchętniej przestaję z naturą, ponieważ ona zawsze ma rację.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Czy kultura chińska jest dla Ciebie równie inspirująca?
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jan 7, 2015

Ogród, a FengShui


Ogród, a FengShui


Autor: Adam Topor

W Hangzhou widziałem ogrody ukształtowane w/g zasad FengShui, które promieniują wyjątkową harmonią swobodnie przepływającej CHI      

Lu Yen Chiński pisarz i artysta zafascynowany pięknem cesarskich pływających ogrodów napisał kiedyś poemat mniej więcej takiej treści fragment "...każda materia jest formą, a ta energią. Raz jest Yin, to znowu Yang, ruchem, przemianą i wszystkim tym co tworzy się i rozpada. Jest sercem wszechświata, wszystkich istot, wszelkiego wzrostu i rozwoju..."

Wielu z nas mieszkańców miast często po wyczerpującym tygodniu pracy ciągnie ku naturze - działki, ogródki przydomowe itp. Tam właśnie możemy czerpać siłę i nawet nie zastanawiamy się dlaczego tak dobrze czujemy się wśród zieleni. Chińczycy w tym momencie mówią o gromadzeniu zdrowej i silnej Chi, a posiadanie ogrodu jest posiadaniem przyrody u drzwi domostwa. Ogrody kształtowane w/g starej zasady harmonii i równowagi wyrażają specyficzną fantazję, która niewątpliwie przemawia do każdego człowieka.                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Czy kultura chińska jest dla Ciebie równie inspirująca?
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jan 6, 2015

Projektowanie Ogrodów


Projektowanie Ogrodów


Autor: maciek257

Odpowiednie zaprojektowanie ogrodu  to bardzo ważny etap w tworzeniu własnego zielonego raju. Projekt pozwala spojrzeć na końcowy efekt, zauważyć błędy, wprowadzić poprawki. Niestety wiele osób pomija ten etap lub podchodzi do niego z nienależytą starannością.

Kiedy zaprojektowaniem naszego ogrodu zajmie się profesjonalna firma to wykorzysta ona zdobyte dotąd doświadczenie, ominie wszelakie błędy i niedopatrzenia oraz najlepiej wykorzysta dostępny teren. Kiedy natomiast właściciele sami planują swoje ogrody na początku wszystko może wydawać się mądrze rozmieszczone i estetyczne. Niestety w wielu przypadkach zaledwie po 2-3 latach okazuje się, że rozrastające się rośliny zaczynają „nachodzić na siebie” elementy które miały ozdabiać nasz ogród są zasłonięte pobliskimi drzewami i krzewami a pielęgnacja wielu miejsc jest bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa.  Ludzie rezygnują często z pewnych form zagospodarowania ogrodu ponieważ mają nieuzasadnione obawy lub brak wiedzy na dany temat. Zadaniem projektanta jest przekazanie niezbędnej wiedzy oraz wymienienie wszystkich wad i zalet danych rozwiązań. Powierzenie swojego ogrodu profesjonalistom gwarantuje satysfakcje na lata oraz pewność w 100% zagospodarowanego terenu.
Firmy projektujące ogrody bardzo często znają rozwiązania, o których przysłowiowy Kowalski nigdy nie słyszał i sam na pewno nie zastosowałby ich w swoim ogrodzie. To kolejny argument przekonujący do przekazania swojego terenu ekspertom. Czy nie byłoby świetnie wyróżniać się spośród setek ogrodów wokół nas?

Oczywiście możemy to osiągnąć bardzo dbając o swoją roślinność, ale może się okazać, że potrzebujemy włożyć kilkukrotnie więcej pracy w jego pielęgnację niż gdyby to miało miejsce w przypadku profesjonalnego projektu.
Nie czekaj aż Twój ogród będzie wymagał gruntownych poprawek a wiele roślin nie da się już uratować. Już dziś zaufaj profesjonalnej firmie projektującej ogrody zawodowo, dysponującej doświadczonym zespołem pracowników i niezbędnym sprzętem. Taki projekt to inwestycja na lata, która pozwoli Ci cieszyć się swoim zielonym otoczeniem.

Projektowanie Ogrodów
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jan 5, 2015

Jak pielęgnować trawnik?


Jak pielęgnować trawnik?


Autor: Wiktoria Woźniak

Zadbany trawnik to wspaniała ozdoba, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że taki efekt możliwy jest tylko dzięki systematycznej pielęgnacji trawy w oparciu o należytą wiedzę w tym zakresie.

Jeżeli ktoś myśli, że wystarczy zasiać trawnik, a reszta sama się zrobi, to w ogóle powinien zapomnieć o posiadaniu trawnika. Jego pielęgnacja układa się w roczny cykl, wyznaczany zmianami pór roku, a wraz z nimi pogody. Tak więc wiosną, pierwszym krokiem jaki wykonujemy jest regeneracja trawnika, a następnie wygrabienie wszystkich pozostałych suchych liści, starej trawy i innych obumarłych elementów. Istnieje specjalne urządzenie do wyczesywania trawy, zwane wertykulatorem.
Pełnia wiosny to z kolei dobry okres na nawożenie trawnika. Pamiętajmy jednak, by ziemia była odpowiednio wilgotna, tak by nawóz został w całości wchłonięty. Druga sprawa to koszenie. Zacznijmy w kwietniu i pamiętajmy o regularnym jego wykonywaniu. Nigdy nie przycinajmy trawy zbyt krótko, bo wtedy zaczną wyrastać chwasty. Schodźmy z wysokości tak o jedną trzecią, bardziej agresywne koszenie osłabi trawę. Latem natomiast bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednio częste nawadnianie trawnika. W upalnym okresie należy czynić to co dwa dni. Najlepszym okresem na podlewanie trawnika jest wczesny ranek. Wieczorne podlewania co prawda zwiększa wilgotność, ale w połączeniu z wysoką temperaturą może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.
Jesień to dobry czas na zasiew, a także na przygotowanie już istniejącego trawnika na zimowanie. W tym celu wygrabmy liści oraz inne zbędne elementy, a następnie przeprowadźmy zabieg aeracji, czyli doprowadzania powietrza do korzeni poprzez zabieg nakłuwania.
W czasie zimy jesteśmy co prawda wolni od stałej atencji dla trawnika, ale warto także pamiętać o kilku sprawach. Podczas odśnieżania nie usypujmy ciężkich kopców śnieżnych na trawniku. Powstrzymajmy się także od deptanie przysypanej śniegiem trawy. To może bowiem doprowadzić do połamania źdźbeł oraz do gnicia trawy.

trawa
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.