Oct 3, 2012

Jałowiec chiński Stricta [Juniperus chinensis Stricta]





Jałowiec chiński Stricta
[Juniperus chinensis Stricta]



Gęsty, wyprostowany krzew o regularnej, stożkowatej koronie i spiczastym wierzchołku. Dorasta do 3 m wysokości przy średnicy 1 m. Wzniesione ku górze gałęzie mają krótkie ułożone rozgałęzienia. Miękkie w dotyku, dość sztywne igły są niebieskozielone, zimą stają się stalowoniebieskie. Igły łuskowate, na niektórych gałązkach szpilowate. Odmiana ta charakteryzuje się krzaczastym wzrostem oraz mniej lub bardziej rozpostartymi gałęziami. Końcówki dość grubych, wałeczkowatych pędów przewisają delikatnie na końcach. Pokryte są przeważnie łuskami, choć w głębi krzewu dostrzec można także nieliczne, miękkie igły. Rozpostarte pędy pachną olejkiem eterycznym sabinolem. Odmiany różnią się intensywnością zapachu. Szczególnie efektownie prezentują się krzewy wiosną, gdy rozwijają młode, złocistożółte przyrosty. Ulistnienie jasnozielone, pędy miękkie, wałeczkowate, ustawione pionowo. Najpiękniej wybarwione pędy mają krzewy rosnące na stanowiskach słonecznych. Początkowo wynoszą się lekko ku górze, z czasem jednak stają się szeroko rozpostarte. Cienkie, silnie wydłużone rozgałęzienia mocno przewieszają się na końcach. Możemy zestawiać go z formami strzelistymi, są też doskonałym tłem dla bylin i roślin jednorocznych. Klon męski, u starych okazów widoczne bardzo liczne pączki kwiatowe.
Wszystkie odmiany tego gatunku doskonale znoszą cięcie, dlatego krzewy rosnące zbyt ekspansywnie możemy przycinać, regulując ich pokrój i wielkość. Wyróżniają się szczególną odpornością na szkodliwe czynniki klimatyczne oraz skażenie środowiska. Bardzo dobrze znoszą upały i choroby. Dobrze radzi sobie na suchym, piaszczystym podłożu. Dobrze rosną zarówno na glebach kwaśnych, jak też silnie zasadowych. Wymaga słonecznych, widnych stanowisk. Rozmnażają się przez odkłady, które robimy jesienią. Sadzonki pozyskujemy od lipca do listopada. Nieco słabiej korzenią się pobierane w okresie wiosennym (marzec, kwiecień).
Nadają się głównie do dużych i średnich ogrodów, w małych wielkość krzewów możemy regulować cięciem. Są doskonałą osłoną nieciekawych zakamarków i niezbyt efektownych budynków. Najpiękniej wyglądają sadzone pojedynczo na dużej przestrzeni regularnie strzyżonego trawinka. Sadzone w rzędach mogą spełniać rolę żywopłotów rozdzielających poszczególne fragmenty ogrodu. Nadaje się również do pokrywania skarp i suchych, słonecznych zboczy.

No comments:

Post a Comment